arama

Teknolojik Ürünlerin Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ahmet ahmet
  • Oyla
    Loading...

Mevcut veya yeni almayı düşündüğünüz teknolojik bir ürünün ömrünün uzun olması için aşağıda sıraladığımız 9 maddeye dikkat edin.

1- O aldığınız veya elinizde mevcut olan ürün için üretilen bir kılıf varsa mutlaka kullanın. Örneğin; bir cep telefonu aldınız ama görüntüsünü şıklığını bozuyor diye kılıf kullanmak istemiyorsunuz ilk başlarda, böyle yapmayın! Size bir soru sorayım!. Telefonunuz düşse bir yeri kırılsa kılıf kullanmadığınıza pişman olumusunuz? Bu soruya vereceğiniz cevaba göre baştan hareket etmelisiniz. Diyebilirsiniz ki, “ben dikkat ediyorum”. Elbette dikkat edersiniz ama, dikkat etmekle, alacağınız tedbirlerin tamamını almış sayılıyor musunuz? Tercih sizin. Biz, alabileceğiniz tüm önlemleri aldıktan sonra yine dikkat etmenizi öneririz.

2- Eğer teknolojik ürününüz bir pille çalışıyorsa, şarjı bitmeden sık sık şarja koymayın. Burada tabi ki; şarjı tam bitsin, cihaz kapansın da demiyoruz. Bir de, eğer telefonsa bu ürününüz, mümkünse yanınızda gezdirebileceğiniz, taşınabilir şarj cihazı bulundurun. Taşıması zor olabilir belki ama, eminiz ki en ihtiyaç duyduğunuz anda işinize yarayacaktır.

3- Cihaz için Google de araştırma yapın ve bilmediğiniz özelliklerini keşfedin. “İhtiyacım yok, fazla özellik kullanmıyorum” demeyin. Kullanışlı bir özelliği vardır belki. Siz bunu bilseniz ve iyice kullanmasını öğrenseniz, hayatınızı daha fazla kolaylaştırmayacak mı?

4- Bir de, elinizdeki teknolojik ürünün (varsa) günleştirmeleri, yeni sürümleri onları da kullanmaktan yüklemekten çekinmeyin, üşenmeyin. Çünkü, bu yeni güncelleştirmeler, o cihazı kullanan ve geri dönüş yaparak “şu özelliği de şöyle olsa!” diyenler dikkate alınarak geliştiriliyor. Kullanıcı deneyimlerine göre yani. Yeni bilgilere açık olmanızı tavsiye ediyoruz.

5- Yeni bir ürün alırken; elbette ki görselliğine, hoşunuza gitmesine göre alıyorsunuzdur. Ama, acaba o ürünün özelliklerini ve sizin o konudaki ihtiyaçlarınızı tam olarak giderip- gidermediğine de görselliği kadar dikkat etmemiş olabilir misiniz? Bunu neden soruyorum? Sonuçta para veriyorsunuz. Bizim tavsiyemiz; bir ürün alırken, o konudaki ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ürünler arasından seçim yapmanız. Ha, ondan sonra görselliğe dikkat edersiniz. Sadece görselliğe bakarak aldığınız bir ürünün ömrü, ihtiyaçlarınızı karşılayamadığı ana kadardır!

6- Bir teknolojik ürün aldınız ve ona gözünüz gibi bakıyorsunuz değil mi? Peki, zaman geçtikçe neden ilk günkü gibi özenle bakmıyoruz? (Sıkılınca değiştiren bir insansanız, size söyleyecek bir şey bulamam). Ama, diğerlerine söyleyeceğim tavsiyem, bu soruları kendinize bir sorun ve ona göre hareket edin. Parayı kolay mı kazanıyorsunuz?!

7- Diyelim ki yeni bir ürün alacaksınız. Ve bir yerde gördünüz. Hemen, acele edip oradan satın almayın. Yanlış anlaşılmasın, ben ilk gördüğünüz o yerden almayın demiyorum. Hemen almayın diyorum. Çünkü, ilk önce bir araştırma yapmalısınız. “Acaba teknolojik ürünler nerelerden alınabilir ve bu konudaki en uygun teknolojik ürünü nereden alabilirim” diye! Şimdiye kadar beklediniz, biraz araştırma yapacak kadar daha bekleyebilirsiniz. (Daha önce kullananların yorumlarını okumayı da unutmayın).

8- Ürünün yanında beraber kullanılan aparatları da varsa, orjinalini kullanmaya dikkat ediniz..

9- Teknolojik ürününüzü kullandığınız ortamlara dikkat edin. Ürünün çevresinde, bir aksilik olduğunda zarar verecek; su, yemek veya kayıp düşebileceği bir yerde kullanmayın.

Bozulan, zarar gören teknolojik ürünlerin istatistiklerine bakıldığında, cihazlar ya düşüyor, ya su dökülüyor, ya toz ve küçük kırıntılar ürünün parçalarının arasına doluyor ya da dikkatsiz kullanımdan, tavsiye edildiği gibi kullanılmamasından oluyor. Yoksa, ürün çok kullanıldığı için daha dayanamadı diye yapılan şikayetler çok çok az.

Bu yazımızdan ne sonuç çıkarılabilir. Demek ki; teknolojik ürünün bozulması, kırılması %95 kullanıcıdan kaynaklı. %5 lik kısımda da kalmamak için, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, teknolojik ürünü almadan önce araştırma yapınız.

Aldığınız teknolojik ürünlerden UZUN bir süre memnun kalmanız dileğiyle..