arama

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • ahmet ahmet
 • Oyla
  Loading...

Mevsimi geldiği zaman balık yemeyi hiç birimiz ihmal etmeyiz. Ama 10 defa balık alsıysak, doya doya beğenerek ancak 5 ini yiyebiliyoruz. Verdiğin paraya mı yanarsın yoksa harcadığın emeğe mi. Şimdi size taze balığı anlamanın püf noktasından bahsedeceğiz.

TAZE BALIK NASIL ANLAŞILIR?

Taze bir balığı bayat olan balıktan ayıran bir kaç özellik;

 1. Taze olan bir balığa baktığınızda, gözlerini içeri göçmüş değilde, sanki bakıyormuş gibi canlı olduğunu görürsünüz. İçeri göçmüş değilde dışa doğru bombeli olur. Demek ki, balık bayatlamaya başladığında gözleri söner, buğulanmaya başlar ve buruşur. Bunu unutmayacaz.
 2. Eğer baktığınız balığın dışı gergin ve parlak şekilde ise bu taze olabilir. Neden ihtimalli konuştuk, çünkü tezgahta, balıklara devamlı su serpiştiriyorlar, ondan dolayı bayat da olsa bazen parlak da görünebilir. Pes etmek yok! Sizde, balığın karnına bastırın ve bakın, eğer oluşan batıklık elinizi çektiğinizde hemen eski halini alıyorsa o balık tazedir. Bayat balıksa, parmağınızın izi kalacaktır. Ha, bir de unutmadan yazayım! Tezgahın alt kısmına göz gezdirin, çok fazla balık pulu varsa balıklar tazeliğini yitirmeye başlamış demektir. Ama, kurnazlık edip temizlemiş olabilirler dikkat!
 3. Bir balık alın ve solungaçlarını kaldırın. Bakın bakalım canlı ve kırmızı görünüyor mu? Eğer öyleyse tazedir. Ama bazı balıkçılar balıkların solungaçlarını boyamaya bile cüret ediyorlar. Bazen kırmızı boya bile aktığını görebilirsiniz. Eğer bunu farkederseniz o tezgahtan hiç balık almayın.
 4. Başka bir balık alın ve başından tutup havaya kaldırın (başı aşağıda, kuyruğu yukarda olacak şekilde), kuyruğa bakın dik duruyor mu? Dik duruyorsa tazedir. Bayat balıksa, kuyruğu sarkacaktır. (Haliyle, donmuş balıkların da kuyruğu dik durur, karıştırmayın). Bu yöntem küçük balıklarda işe yarar ama büyük balıklarda, balık ağır olduğundan biraz sarkma olur ama, yine de büyük balığın, kuyruğunu bırakıp-bırakmadığını hissedersiniz, endişelenmeyin.
 5. Pullu bir balık tercih etmişseniz, pullarının balığın vücuduna yapıştığını görmelisiniz. Yani pullar kalkık olmamalı. Ayrıca ellerinizi, balığın başından kuyruğuna doğru biraz bastırarak sürüklediğinizde, pullarının çıkmaması gerekir. Taze balık pullarını hemen bırakmaz.
 6. Son olarak. Balığı koklayın. Burnunuza balık kokusunun çok hafif veya hiç gelmemesi gerekir. Çünkü, bayat balıklar etrafa asit kosusu yayarlar.

Tüm bu yazdığımız püf noktalarını bir bütün halinde düşünün. Bir maddeyi uyguladığınızda hemen tazedir diye karar vermeyin. Tezgahlar bazen kalabalık olabileceğinden, bu maddeleri tekrar tekrar okuyun alıştırma yapın. Hızlı bir şekilde bütün maddeleri uygulayabilecek duruma geldiğinizde artık taze bir balığı nerde görseniz tanıyacaksınız. Yanlız, “Senin aldığın balıklar güzel oluyor” diye, balıkları devamlı size aldırabilirler. :☺

AFİYET OLSUN..

Not: Donmuş balıklarda bu yöntemler uygulanmaz, çünkü uygulayamazsınız haliyle. Donmuş oldukları için de bayat olma ihtimalleri yüksektir.