arama

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ahmet ahmet
  • Oyla
    Loading...

Saçkıran günümüzde nedeni tam olarak anlaşılamayan hastalıklar arasında geçer.  Tıptaki adı alopecia areata ve halk dilindeki adı da saçkıran hastalığı olarak bilinir. Nedeni tam olarak anlaşılamadığı için tam olarak etkili ve hastayı tamamıyla iyileştirecek bir yöntem de henüz keşfedilememiştir. Ama birçok saçkıran tedavisi yöntemi de bulunur. Bunların uygulanması hastalarda saçkıranı oldukça geriletmiştir.

SAÇKIRAN NEDİR

Saçkıranın belli olarak çıktığı bir yer yoktur. Vücudun herhangi bir yerinde, örneğin kafa derisi, kaş ya da kirpikte çıkabilir. Ancak, genellikle de kafa derisinde rastlanır. Kafa derisi büyük bir alan olduğu için burada çıktığı düşünülmektedir.  Para büyüklüğünde daireler şeklinde görülebilir. Saçkıran saçları döker ve kafada oluşan dökülme alanı bir tane veya çok sayıda olabilir. Dökülmeler lokaldir. Örneğin kafa derisindeki tüm saçların dökülmesine çok az rastlanır. Saçkırandan dökülen saçlar yeniden çıkar mı? Evet saçkıran sonucunda belli bir kıl kaybı varsa, saçkıran geçtikten sonra ( hatta hiçbir tedavi yapılmasa bile) saçların yeniden çıkma oranı yüksektir. Saçkıran yaşayan ve saçlarının bir kısmını kaybeden hastaların % 60’ında saçlar yeniden çıkar.

SAÇKIRAN NEDEN OLUR

Uzun yıllardır saçkıran üzerinde çalışmalar yapılmış ama tam olarak sonuç alınamamıştır. Ancak, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi saçkıran nedenleri arasında gösterilir. Bu durum vücudun kendi kendine saldırmasıyla açıklanabilir. Dışarıdan bir tehdit geldiğinde saldırıya geçen bağışıklık sistemi, bu sırada kendine de saldırır. İşte bu saçkırana denilen hastalığın ana kaynağıdır. Yani saçkıran otoimmün bir hastalıktır. Genellikle stres bağışıklık sistemini zayıflattığı için saçkıran da stres anlarında ortaya çıkar.

SAÇKIRAN NASIL GEÇER

Kortizon saçkıran ilacı olarak kullanılabilir. Saçkıran belirtilerigörüldüğü zaman, bir doktor tavsiyesi ile kortizon krem olarak kullanılır ve oldukça da etkilidir. Saçkıran için kortizonun kullanım şekli saçkıranın ne düzeyde olduğuna bağlıdır. Eğer hasta ileri seviyede saçkıran olmuşsa, kortizon krem olarak değil, enjeksiyonla kortizon alabilir. Enjeksiyon kremlere göre daha iyi sonuç verir. Örneğin kremlerin saçkıranı geçirme yüzdesi % 50 ise, enjeksiyonun % 80’dir.

Bunların dışında bir de bitkisel saçkıran ilaçları vardır. Sürekli reklamlarına rastlanan ve saçkıranı kesinlikle geçirdiklerini iddia eden bu ilaçlar genellikle işe yaramaz. Birçok durumda da kullananı hem fiziksel hem de maddi olarak mağdur eder. Kesinlikle dikkat edilmesi gerekir.

SAÇKIRANA NE İYİ GELİR?

Saçkıran çok eski zamanlardan beri var olan bir rahatsızlıktır. Yani ilaçların olmadığı, hiçbir tedavinin tıp tarafından uygulanamadığı dönemlerden kalmadır. Halk arasında sıklıkla karşılaşılabilen bu rahatsızlığa sarımsağın iyi geldiğinden bahsedilir. Evet sarımsak genel olarak cildi tahriş edicidir ama aynı zamanda sürüldüğü bölgede kanlanma yaratır ve köklerin bu sayede beslenmeleri artar. Zamanla sarımsak sürülen bölgelerde tüylenmeler oluşur. Hatta ergenlik çağına giren genç delikanlıların sakal ve bıyıkları çıksın diye yüzlerine sarımsak sürmeleri de sarımsağın cilt üzerindeki bu çalışma mekanizmasından kaynaklanır.

SAÇKIRAN BULAŞICI MIDIR

Saçkıran yaş ya da cinsiyet ayrımı yapmaz. Herkeste hayatın belli dönemlerinde görülebilir. Ailesinde saçkıran olanların saçkıran olmaya yatkın olduğu düşünüldüğünde, bu hastalık için genetik kökenli denilebilir ama saçkıranın bulaşıcı olduğu söylenemez. Bu güne kadar saçkıran olan birinden başka birine saçkıran geçtiği görülmemiştir.