arama

Nar Lekesi nasıl çıkar

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ahmet ahmet
  • Oyla
    Loading...

Nar Lekesi Nasıl Çıkar
Nar lekesi temizlikte en çok korkulan lekelerdendir. Hiç çıkmayacağı düşünülür ve hemen paniğe kapılınır. Nar yapısı itibariyle küçük, çok çekirdeklidir. Bu nedenle hem soyarken hem de yerken dökülmesi olasıdır. Üstelik gerçekten de direkt olarak leke bırakan bir meyvedir. Üstümüzde, koltuğumuzda, halılarımızda hemen leke bırakır ve inatçıdır. Ancak nar lekesini çıkarmanın da kolay yöntemleri vardır. Eğer bu yöntemler bilinirse nar lekesi nasıl çıkarılır diye düşünmeden korkmadan nar yenilebilir.

NAR SUYU LEKESİ NASIL ÇIKAR

Nar suyu lekesi için öncelikle piyasada olan ve her daim el altında ürünlerin kullanımı tercih edilebilir. Bunlardan en önemlisi detarjan kullanımıdır. Nar lekesini gördüğünüz anda detarjanı alarak lekenin üzerine -çok fazla olmamak şartıyla- leke büyüklüğünde dökün. Lekenin detarjanı emmesini beklemek için bir süre hiçbir şey yapmayın. Ardından leke olan yeri (eğer bir kıyafetse) katlayın ve içerisinde soğuk su bulunan bir kaba koyun. Bir süre soğuk suda bekledikten sonra iyice çitileyin. Nar suyu eğer giyside değil, halıda ya da koltuktaysa halı şampuanınız varsa onu kullanarak çitileme işlemi yapın. Eğer böyle bir imkanınız varsa kurtarıcınız limon kolonyası olacaktır. Lekenin üzerine biraz kolonya dökün ve bir kumaş parçasıyla silin. Limon kolonyası kıyafetlerde de kullanılabilir. (Deterjan kullanımında mutlaka detarjanın içerisinde ağartıcı bulunup bulunmadığını kontrol edin. Ağartıcılı detarjanları kullanmayın.)

GİYSİDEN NAR LEKESİ NASIL ÇIKAR

Kıyafetlerde oluşan nar lekelerine hızlı müdahale etmek önemlidir. Hızlı müdahale lekenin hızlı bir şekilde çıkmasını sağlar. Kurumuş lekelerle uğraşmak her zaman daha zordur. Kıyafetler için en etkili yöntem limon kolonyası kullanımıdır. Leke olan yere limon kolonyası dökmek, kolonyanın içerisindeki limonun ve alkolün kullanımı içindir. Ardından lekeyi mutlaka beyaz bir bezle silin. Beyaz bezle silmenin önemi, eğer renkli bir bez kullanırsanız, limon kolonyasının içerisindeki alkolün renkli bezin rengini açabileceği ve o rengi de kıyafetinize geçirebileceği tehlikesi yüzündendir. Bir anda nar lekesini çıkartayım derken bambaşka bir lekeyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle temiz, beyaz bir bez kullanmak önemlidir.Leke oluştuğu esnada görmemişsek; leke oluşan bölgeden lekeyi çıkarmak çok daha zor olur. Üstelik sadece kurumuş nar lekesi için değil, birçok kurumuş lekeyi temizlemek güçtür. Leke kuruduktan sonra çıkarmak için kıyafet, halı ya da koltukta oluşan yeni lekelerden daha farklı bir yol izlemek gerekiyor. Limon kolonyası ya da normal deterjanlar işe yaramaz. Çünkü kuruyan leke üzerinde bulunduğu kumaşın en derin katmanlarına kadar gider ve orada kalır. Yani bu tip lekeler için yüzeysel değil, daha derinlemesine temizliğe ihtiyaç vardır. Eczanelerde satılan, küçük kırmızı şişelerdeki Asprin adlı temizleyici tam olarak bu iş içindir. Bu temizleyiciyi temin ettikten sonra kurumuş olan nar lekesinin üzerine bol miktarda dökün ve bir miktar bekleyin. Ardından lekeli kumaşı çamaşır makinesine atın ve kumaşın özelliğine göre yıkayın. Leke mutlaka çıkacaktır.