arama

Görünmez Kitap Rafı Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ahmet ahmet
  • Oyla
    Loading...

Kendin yap projesi kapsamında odanıza oldukça şık bir görünüm katacak olan görünmez bir kitaplık nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Kitaplığınızda bulunan kitapları bu görünmez raflara koyarak dekoratif açıdan odanıza güzel bir görüntü katacak.

İlk olarak duvara L şeklinde 10*10 cm boyutlarında köşebent yerleştiriniz. Yerleşimi yaparken rafın yamuk olmadığına dikkat ediniz. Kullanacağınız kitabın genişliği ise en az 14 cm olması gerekmektedir.

İkinci aşamada ise cetvel ile hatasız işlem için iki dirsek arasındaki boyunu belirlemelisiniz. Dirsek deliklerini belirlerken kalem ile iz bırakmalısınız. Bu sayede aynı düzlemde delik açabilir bu sayede deliklerin eşit mesafede olduğundan emin olabilirsiniz.

Üçüncü aşamada belirlediğiniz iz noktalara çarpı şeklinde bant yerleştirin ve matkap aracılığı ile dört noktayı delin. Deleceğiniz noktalara yapacağınız bantlar, duvarda boyanın dökülmesini engelleyecektir.

Dördüncü aşamada vida deliklerine uygun dübeller takabilirsiniz.

Beşinci aşamada ise dübellere denk gelecek şekilde vidalama işlemini gerçekleştirin.

Altıncı aşamada kitabınızın cilt kısmını çıkarıp, kenarlardan 2,5 cm mesafe boş kalacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yedinci aşamada L dirsek kısmına cilt kısmını yerleştirin.

Sekizinci aşamada ise kitabı L dirseğin üstüne yerleştirin .

Son aşamada ise cilt’in uzun kısmını kitabın üzerine doğru bir şekilde sarınız. Bu şekilde yapıldığında alt dirsek kısmı gözükmeyecektir. Kitap rafınıza kitap yerleşimi yaparken lütfen yatağınızın baş uç kısmına doğru yapmayınız ve yük ağırlığını aşmayacak şekilde kitap yerleşimini yapınız.